31 Mayıs 2010 Pazartesi

Biliyorsunuz, bu sabah kötü olaylarla başladık güne. Gazze'ye insani yardım götüren gemilere İsrail askerleri çıkartma yaptı ve 16 ölü, bir çok yaralı bıraktılar geride. Yaptıkları çok büyük bir insanlık ayıbı, bu konuda hepimiz hemfikiriz. Ancak bunun üzerine yapılanlar, birden galeyana gelme, bütün Yahudi ırkını afaroz etme, ne oluyoruz yahu?

Facebook, Twitter, bu tür siteler çok hızlı değişen ve olan şeyleri çok çabuk alıp, tüketen oluşumlar. Feysbuk hesabı olanlar bilir, sabahtan beri ana sayfanızda yüzlerce İsrail karşıtı gruplara üye olan arkadaşlarınız türemedi mi? İşi çok daha ileriye götürüp Hitler'den alıntı yapanlar, keşke köklerini kurutsaydı diyenler de hiç az değil.

Bu çok eskiden beri var. Bir ara çocuk tacizcileri çok çıkıyordu haberlere, MSN nicklerinin başına küçük kız şekli koymak bir "tepki" sayıldı.

Şu sıralar "İsrail'i Boykot edelim" türü gruplara üye olma furyası çıktı. İlk başta haklı buldum, ben üye olmasam da arkadaşlarımın katıldıkları gruplara girip baktım, insanlar neler düşünüyor falan diye. Ama olay artık "100.000 kişi olalım İsrail yıkılsın" gruplarına ve Hitler'in resimlerinden oluşan albümlere dönüşüyor. Halbuki daha geçen gün Schindler's List filmini "Beğen"memiş miydin?

Demek istediğim, "sadece oturduğunuz yerden bir şeyler yapmayın" falan değil. Tabi ki her birimiz Siyaset Meydanı'na falan çıkmadığımız için, fikirlerimizi beyan etmek için bazı yollara ihtiyacımız var. Ben Facebook'u değil, Blogspot'u tercih ettim mesela. Demek istediğim, saman alevi olmasın öfkemiz, 6 ay sonra da neye kızdığımızı, kimin ne yaptığını hatırlayabilelim.

Benim fikrim aha da budur. Görüşürüz.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...